Avrupa’nın güvenli bir şehrinde beklenmedik bir patlama gerçekleşir. Patlamanın failleri henüz bulunmamıştır. Ancak gözler çoktan, olağan şüpheli olarak, koyu tenlilere çevrilmiştir bile. Tunus asıllı Amor bu şüphe dolu atmosferin içinde hayatına devam etmeye çalışır. Geçmişi ile bugünü arasındaki bağı ararken şehrin sokaklarını aylakça turlar. Bu yolculukta Amor; ön yargı,paranoya,suç gibi kavramları ‘Avrupa ideali’ ekseninde tartışmaya açar.

‘Kardeşlerimi Arıyorum’   İsveç hükümetinin , ülkede kaçak yaşayan kişilerle mücadeleyi hızlandırmak için uyguladığı REVA  adlı  projenin eleştirisinden ilham alır. Bu proje ile polis, şüphelendiği herhangi bir kişiye keyfi biçimde pasaport kontrolü, üst araması gibi uygulamalar yapmakla yetkilendirilir. Polisin şüphelendiği kişilerin, çoğunlukla göçmenler ve koyu tenliler olması, paranoya ve potansiyel suçlu psikolojisini tetikler.

2013 yılında Jonas Hassen Khemiri, Adalet Bakanına, projeyi eleştiren bir mektup kaleme alır ve kamuoyuyla paylaşır.Annesi İsveçli babası Tunuslu olan Khemiri mektupta çocukluğundan beri yaşadığı deneyimleri paylaşır ve toplumdaki ayrımcılığa dikkat çeker. Bu yasayla yaşanan travmaların giderek çoğalacağından ve uygulamanın toplumu bir paranoyaya sürükleyeceğinden bahseder. “Kardeşlerimi Arıyorum” bu toplumsal paranoyanın içinde var olmanın yollarını arayan Amor’un hikâyesidir. Frantz Fanon’un deyimiyle “Siyah insan için bir tek alınyazısı var;ona kendini tüketircesine peşinden koşma coşkusu veren bir tek kader: beyaz olmak!”

 

Yazan: Jonas Hassen KHEMIRI

Çeviren: Ali ARDA

Yöneten: BBT

Dekor, Kostüm Tasarım: Savaş ÖZDEMİR

Işık Tasarım: Cem YILMAZER

Müzik: Okan YAŞARLAR

Reji Asistanları: Özge ÇATAK, Burç ARA

Afiş,Broşür Tasarım: Ethem Onur BİLGİÇ

Oyun Fotoğrafları: Emre MOLLAOĞLU

 

OYUNCULAR:

Amor:Bedir BEDİR

Shavi, Tezgahtar: Ercan KOÇAK

Ahlem,Tyra,Hafiye: Elif ÜRSE

Valeria, Karolina: Sevda KARABULUT

 

TEKNİK PERSONEL

Oyun Sahne Amiri: Seval ÖZDEMİR

Sahne Tekniği: Faruk SAYIN,Ali KAYA

Aksesuar: Orhan YILDIZ

Işık: Kazım YÜKSEL ,Güner ŞEN, Bahadır VEZNEDAR

Ses Kumanda: Hakan BARUT

Giydirici: Selva GÜNDÜZ, Mehmet KÖSEOĞLU

 

İlk Oyun: 26 Ekim 2017, Tek Perde, 65 Dakika